ELOKUVA

Béla Tarria Espoo Cinéssä

Unkarilaisen kulttiohjaajan Béla Tarrin uusin elokuva, Berlinalessa tuomariston Grand Prix’n sekä kriitikkojen FIPRESCI-palkinnon saanut The Turin Horse (A torinói ló) nähdään Espoo Cinéssä lauantaina 27.8.11 klo 19.30.

Kenyeresin lyhytelokuva Before Dawn

Siemenpuu-säätiön kansainvälisillä elokuvafestivaaleilla Siirretyt / Displaced – elokuvia kehityksen tieltä ajetuista / films on development-induced displacement nähdään sunnuntaina 9.10.11 Kino Engelissä klo 19.00 alkavassa  kokonaisuudessa myös Bálint Kenyeresin palkittu Before Dawn (2005, 13 min). Kokonaisuuden nimi on From Bad to Worse.

Diana Groó: Vespa Oulussa

30. Oulun kansainvälisen lasten- ja nuortenelokuvien festivaalin kilpailusarjassa esitetään unkarilaisen Diana Groón sympaattinen elokuva Vespa.  Nuori poika Lali lähtee yksin pääkaupunkiin palkintoaan – ja isäänsä – hakemaan. Festivaalit järjestetään 21.-27.11.

 

KIRJALLISUUS

Csángó-kirjan julkistamistilaisuus Helsingissä

Unkarin kulttuurikeskuksessa esitellään 30.9. klo 18.00 Tytti Isohookana-Asunmaan kirja Pieni tarina csángóista. Kirja kertoo tekijän omien kokemusten pohjalta Romanian alueella asuvasta vanhasta unkarilaisvähemmistöstä. Aiheeseen johdattaa ja kirjoittajan kanssa keskustelee dosentti, yliopistolehtori Magdolna Kovács Helsingin yliopistosta. Elävää csángó-kansanmusiikkia. Järjestäjät: Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskus ja Suomen unkarilaisten yhdistys (FME).

Kirjallisuusilta Hyvinkäällä

István Kozmács (ystävyyskaupungista Kecskemétistä) esittelee unkarilaista nykykirjallisuutta 20.10.11 klo 18.00 Hyvinkään kirjastossa. Tilaisuus on suomenkielinen. Vapaa pääsy.

Erzsébet Tóth Helsingin Kirjamessuilla

Unkarilaista lyriikkaa on esillä kirjamessujen Takauma-lavalla perjantaina 28.10. klo 10.30. Vieraana unkarilainen runoilija Erzsébet Tóth, jonka runoteoksesta Aamu, hiukset hajallaan (WSOY 2011) keskustelemassa kirjailijan lisäksi suomentaja Hannu Launonen, kustannustoimittaja Silja Koivisto ja kulttuurituottaja Olga Huotari Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksesta. Runoja lausuu näyttelijä Helka-Maria Kinnunen.

 

MUSIIKKI

Unkarilaista kansanmusiikkia Meilahti-päivässä

Duo Lotta Wennäkoski & Heikki Nikula esittävät mm. unkarilaista kansanmusiikkia Meilahti-päivän iltaklubilla Ravintola N:o 11:ssa (Pihlajatie 34) 3.9.11 klo 19. Tilaisuuteen on vapaa pääsy.

Suomen lasimuseon 50-vuotiskonsertissa Bartókia

Useita unkarilaisiakin näyttelyitä järjestäneen Suomen lasimuseon juhlakonsertissa 7.9.11 klo 19.00 kuullaan mm. Béla Bartókin Viulusonaatti 2. Liput 10 euroa. Suomen lasimuseo, Tehtaankatu 23, Riihimäki.

RSO esittää Lisztin Faust-sinfonian

Kapellimestari Sakari Oramo, solisti Mats Carlsson, kuoro Ylioppilaskunnan laulajat. Lisztin sinfoniassa Goethen Faust tiivistyy kolmeen muotokuvaan, totuutta ja nuoruutta etsivään Faustiin, viattomaan Gretcheniin ja paholaismaiseen Mefistoleeseen. Musiikkitalo 7.9. ja 8.9.11 klo 19.

Kamarimusiikkia Malmitalossa

Vuonna 2003 alkanut yhteistyö Malmitalon ja RSO:n muusikoiden välillä jatkuu. Kamarimusiikkikonsertissa 13.9.11 kuullaan Ravelia ja Zoltán Kodályin Duo viululle ja sellolle, opus 7 vuodelta 1914; Zoltan Takács, viulu ja Eeva Rysä, sello.

Trio Solingo Musiikkitalon Klubilla

Trio Solingon musiikki kulkee klassisen ja jazzin välimaastossa. Pianisti ja säveltäjä László Süle, sellisti Eeva Rysä ja viulisti Zoltán Takács soittavat Musiikkitalon Klubilla (Ravintola) 16.9.11 klo 21.00-23.30.

Kálmánin Kreivitär Mariza Pieksämäellä ja Mikkelissä

Emmerich tai unkarilaisittain Imre Kálmánin operetti Kreivitär Mariza Kulttuurikeskus Poleenissa Pieksämäellä syyskuusta joulukuuhun 2011 ja Konserttitalo Mikaelissa Mikkelissä 1.1.12. Orkesteria johtaa Huba Hollókői / Massimo Lambertini, ohjaus Anu Hälvä Sallinen, nimiosassa Angelika Klas, kreivi Tassilona Jyrki Anttila / Petteri Mällinen.

Kálmánin Mustalaisruhtinatar Peacockissa Helsingissä

Operettiteatteri Bravo! esittää Jyväskylän paviljongissa viime vuonna ensi-iltansa saaneen operetin Linnanmäen Peacock-teatterissa syyskuussa.

Operettiteatteri Bravo! on toiminut vuodesta 2007 ja on maan ainoa musiikkiteatteri, joka esittää operettia ja oopperaa. Operettiteatteri Bravo! on esiintynyt jo mm. Jyväskylässä, Kuopiossa, Turussa, Lahdessa ja Hämeenlinnassa.

Mustalaisruhtinattaren solisteina mm. Johanna Rusanen-Kartano (Sylva) ja Jyrki Anttila/Pentti Hietanen (Edwin). Ohjauksesta vastaa Kansallisoopperan pääohjaaja Jussi Tapola. Esitykset su 18.9.11 klo 14 (Jyrki Anttila), su 25.9. klo 14 (Jyrki Anttila), su 2.10. klo 14 (Jyrki Anttila), ti 4.10. klo 19 (Pentti Hietanen) ja su 9.10. klo 14 (Jyrki Anttila).

RSO esittää Lisztiä, Rózsaa ja Dohnányia

RSO esittää Musiikkitalossa keskiviikko- ja torstaisarjassaan 5.10. ja 6.10.11 mm. Lisztin Orpheus-alkusoiton sekä kamarimusiikkikonsertissaan 23.10.11 Miklós Rózsan Sonaatin kahdelle viululle ja 18.12.11 Ernő Dohnanyin Seksteton, solisteina mm. Zoltan Takacs, viulu ja József Hárs, käyrätorvi.

Franz Liszt 200 vuotta

Franz Lisztin syntymästä tulee syksyllä kuluneeksi 200 vuotta. RSO esittää Lisztin tuotantoa 200-vuotisjuhlakonsertissa. György Ligeti: Atmosphères, Franz Liszt: Pianokonsertto nro 1, Franz Liszt: Pianokonsertto nro 2, György Ligeti: Lontano. Musiikkitalo 19.10. klo 19.00.

Suomalais-unkarilainen ilta Järvenpäässä

Järvenpää-talon Sibelius-salissa järjestetään 22.10.11 klo 18.00 tilaisuus, jossa esiintyy mm. unkarilaisia muusikoita, Järvenpään Mieslaulajien Ajattomat ja kansantanssiyhtye Sirpakat. Ohjelmassa myös Seppo Tuominen: Ferenc Liszt 200 vuotta ja Jaakko Kuusela: Viinin filosofiaa. Liput 10 euroa ovelta. Järjestää Suomi-Unkari Seuran Järvenpään yhdistys ja Järvenpään kaupunki.

Réka Szilvay Kauniaisissa

Kauniaisten Musiikkijuhlien päätöskonsertissa 6.11. klo 20.00 Uudessa Paviljongissa esiintyvät Réka Szilvay, viulu, ja Heini Kärkkäinen, piano. Ohjelmassa Beethovenin ja Debussyn sonaatteja pianolle ja viululle.

Liszt ja Kodály

Sellisti Liisa Rysä, viulisti Zoltán Takács ja pianisti Liisa Ukkonen esittävät Lisztin ja Kodály’in musiikkia Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksessa Helsingissä 8.11.11 klo 18.30.

Ligeti ja Liszt

Suomen Solistiyhdistyksen klassisen musiikin tempauksessa 11.11.11 kuullaan myös unkarilaisten säveltäjien musiikkia. Yksitoista-festivaalin ohjelmassa on Kallion kirkon urkumusiikkikonsertissa klo 12.00 Ligetiä ja Lisztiä sekä Musiikkitalon lämpiössä klo 13.00 Lisztin sello-pianomusiikkia. Konsertteihin on vapaa pääsy.

Réka Szilvay Kanneltalossa

Kamari 21 -sarjassa 22.11.11klo 19.00 Kolmen kopla: Réka Szilvay (viulu), Jan-Erik Gustafsson (sello) ja Emil Jensen (piano). Ohjelmassa Beethovenin musiikkia, mm. Kolmoiskonsertto viululle, sellolle ja pianolle C-duuri op. 56. Kanneltalo, liput alk. 10/8 e.

Sopraano Júlia Heéger

Helsingin filharmoninen kuoro, jossa laulaa myös unkarilainen sopraano Júlia Heéger, esittää Saint-Saënsin Jouluoratorion ja muuta jouluista musiikkia 21.12.11 klo 19.00 Paavalin kirkossa Helsingissä (Sammatintie 5). Liput 18/14 euroa.

Kaksi kuoroa

Vantaalaisen Mikkolan koulun 8. musiikkiluokan ja Budapestin Nádasdy Kálmán Taidekoulun kuorojen yhteiskonsertti Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksessa 7.12.11 klo 18.00. Tilaisuus on samalla Mikulás-juhla, jossa mm. yhteislaulua.

Suomen Kodály-kuoron joulukonsertti

Suomen Kodály-kuoron perinteinen joulukonsertti perjantaina 9.12.11 klo 19.00 Temppeliaukion kirkossa. Kuoroa johtaa Kaisa Sidoroff.

 

KUVATAIDE

Ágnes Zászkaliczky: Africa Rööperin Taidesalongissa Helsingissä

Africa-näyttely sisältää viime vuosina Suomessa asuneen Ágnes Zászkaliczkyn uusimpia töitä kahdelta Afrikan matkalta. Maalauksissa hän kuvaa afrikkalaisia naisia ja lapsia heidän omassa ympäristössään. Näyttely on avoinna 7.-25.9.11.

Kozárin valkoiset lakanat Fiskarsissa

Fiskarsin Tilallisia paikkoja, paikan runoutta -kesänäyttelyssä on esillä unkarilaisen Hilda Kozárin työ Valkoiset lakanat III. Näyttely on avoinna 25.9.11 saakka.

Keramiikkaa Galleria U:ssa

Kolmen Gorkan eli eri sukupolvia edustavien Géza Gorkan (1894-1971), Lívia Gorkan (1925-2011) ja Géza Gorka-Fochtin (1952-) töitä esillä Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksen gallariassa 28.9.11.  Avoinna ma.pe klo 10-18.

László Vinklerin töitä Helsingissä ja Turussa

Szegediläisen taidemaalarin, graafikon ja esteetikon László Vinklerin (1912 – 1980) töitä on esillä Galleria U:ssa Helsingissä 6.10.-21.11.11 ja Brinkkalan Galleriassa Turussa 7.-30.10.11.

Nándor Mikola 100

Suomessa ja Unkarissa järjestetään Nándor 100 -tapahtumien sarja sata vuotta sitten syntyneen taiteilijaprofessori Nándor Mikolan (1911 Budapest – 2006 Vaasa) kunniaksi.

Näyttelyt Suomessa: Galleria Bulevardi 7, Helsinki 10.-27.11.11,Galleria U, Helsinki 28.11.11-11.1.12, Tikanojan taidekoti, Vaasa 27.11.11-15.4.12, Mikolan akvarellisali, Vaasa 27.11.11-26.2.12 ja Nelimarkka-museo, Alajärvi 27.4.-10.6.12.

Unkarissa Mikolan töitä on esillä Debrecenissä lokakuussa 2011, Budapestissa marraskuussa 2011 ja Mátészalkassa joulukuusta 2011 tammikuulle 2012.

SEMINAARI

Kohtaamisia Satakunnan syysseminaarissa

Satakunnan Suomi-Unkari Seuran ja Porin yliopistokeskuksen syysseminaarissa 21.9.11 klo 15-18 yliopistokeskuksessa (Pohjoisranta 11 A, auditorio 126) kuullaan mm. Magdolna Kovácsin esitelmä Suomenunkarilaisten identiteetin rakentuminen ja Riina Haanpään esitys Unkarinsuomalaisten kokemuksia ja ajatuksia Suomesta. Vapaa pääsy.

TV-KOKKI

Sami Garam kokkaa Unkarissa

Viime syksynä seuran Sunnuntaikävelylle Unkariin -tapahtumassa ’Töltött paprika shown’ pitänyt  Sami Garam etsii unkarilaisia juuriaan Suomi TV:n sarjassa.  Unkarissa kuvattu 15-osainen Juurien jäljillä -sarja esitetään tiistaisin ja uusintana perjantaisin. Samin keitosten reseptit löytyvät sarjan edetessä netistä.