Apulaisrehtori Anja Kivelä on saanut vuoden 2011 Suomessa jaettavan István Rácz -palkinnon. Kyseessä on Suomessa ja Unkarissa vuosittain jaettava tunnustus henkilölle, joka on merkittävästi edistänyt maiden välisiä kulttuurisuhteita.

Anja Kivelän Unkari-suhteet saivat alkunsa hänen toimiessaan Kuopion Muotoiluakatemiassa opettajana ja apulaisrehtorina. Kivelä on toiminut aktiivisesti Suomi-Unkari Seurassa, viimeiset 20 vuotta Kuopion paikallisyhdistyksen sihteerinä ja pitkään myös valtakunnallisen seuran hallituksessa. Kivelä on ollut edistämässä opiskelija- ja opettajavaihtoa, taiteilijoiden yhteyksiä, seurakuntayhteistyötä sekä Kuopion ja sen ystävyyskaupungin Gyõrin välisiä suhteita.

Palkinto luovutettiin Helsingissä 28. huhtikuuta 2012 pidetyssä Suomi-Unkari Seuran edustajakokouksessa.

Suomessa vuonna 2002 perustettua palkintoa hallinnoi Suomi-Unkari Seura. Nimensä palkinto on saanut Suomessa työskennelleeltä unkarilaiselta valokuvaajalta ja kääntäjältä István Ráczilta (1908-1998), joka tunnetaan mm. Kalevalan, Kantelettaren ja Seitsemän veljeksen unkarintajana.