TANSSI

4 for Dance -tanssiryhmä

Unkarilainen 4 for Dance -tanssiryhmä saavutti maailmanmestaruuden 2009 Montrealissa järjestetyn Dance World Cupin kolmessa kategoriassa – kansantanssissa, showtanssissa ja stepissä. Ryhmä esiintyy 17.10. klo 16.30 Tampereella Sugrifestin puitteissa Vanhalla kirjastotalolla, 19.10. klo 18 Helsingissä, Juhlasali G18:ssa (Yrjönkatu 18), 20.10. klo 18 Lahdessa, Vaahterasalissa ja 23.10. klo 18 Joensuussa, Normaalikoulun juhlasalissa. Järjestäjinä UKTK sekä Suomi-Unkari Seuran paikallisyhdistykset Tampereella, Lahdessa ja Joensuussa.
http://4fordance.hu

Hollo ja Martta -festivaalit

Hollolassa järjestettäville Hollo ja Martta –festivaaleilla vietetään ti 27.10. klo 18 Hämeenkosken Seuralassa (Asikkalantie 1) unkarilaista iltaa, jossa esiintyy kansantanssi- ja musiikkiryhmä Tápiómente Táncegyüttes.
Illan ohjelmaan kuuluu myös kevyt illallinen unkarilaiseen tapaan.
http://www.hollolannuorisoseura.fi/hollojamartta/index.php

MUSIIKKI

Jazzia

Jazzkonserttien sarja jatkuu Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksessa 21.10. klo 18. Esiintymässä László Süle (piano) ja Pentti Lahti (saksofoni), vapaa pääsy.

Etnosoi!

MÓNIKA LAKATOSIN VIERAILU ON PERUUNTUNUT!
Mónika Lakatos Camerata Flamenco Project & Anetten erikoisvieraana Helsingissä Etnosoi!-festivaaleilla Vuotalolla la 7.11.2015 klo 19.00. Lisäksi hän pitää yleisöluennon Kirjasto 10:ssä 5.11. klo 17. Mónika Lakatos ja Romengo-orkesteri muistetaan Savoy-teatterin upeasta konsertista vuonna 2009.

Schema-kvartetti

Schema-kvartetti esittää 27.11. klo 18 Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksessa musiikkia Sibeliuksen ja Bartókin juhlavuosien kunniaksi. Csilla Szilvay soittaa kvartetissa selloa.

NÄYTTELYT

Jere Aalto

Jere Aallon valokuvanäyttely Aavepiirteitä 18.9.‒19.10. galleria U:ssa sisältää mm. Budapestissa otettuja valokuvia.

Örs Csete ja 1956

1956: unkarilaisia ja suomalaisia – näyttelyssä galleria U:ssa 26.10.‒23.11. Örs Cseten dokumentoimia henkilökuvia 1956 kansannousussa aktiivisesti mukana olleista unkarilaisista sekä unkarilaisia aktiivisesti tukeneista suomalaisista. Avajaiset 23.10. klo 18, mitä ennen klo 17.30 suomeksi tulkattu esitys aiheesta.

Imre Makovecz

Valokuvanäyttely Imre Makoveczin kirkkoarkkitehtuurista 27.11.2015 – 11.1.2016 galleria U:ssa. Avajaisten yhteydessä 26.11. klo 17 seminaari Makoveczin arkkitehtuurista. Näyttely on esillä myös Porvoon suomalaisen seurakunnan Gammelbackan seurakuntakeskuksessa 2.-22.11.
www.helsinki.balassiintezet.hu

Unkarilaiset vapaaehtoiset -näyttely

Unkarilaiset vapaaehtoiset talvisodassa -näyttely on avoinna Sotamuseossa Helsingissä vuoden 2015 loppuun. Talvisodan 75-muistovuoden kunniaksi avattu näyttely on tehty Sotamuseon ja Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksen yhteistyönä.

Veli veljen puolesta -kirja

Gábor Richlyn kirjoittaman Veli veljen puolesta. Talvisota ja Unkari -nimisen kirjan julkaisutilaisuus 10.11. klo 18 Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksessa. Tekijä keskustelee aiheesta kustantamo Docendon edustajan ja historioitsija Martti Turtolan kanssa.

TEATTERI

Lukuteatteriesitys

Csaba Székely: Tykkäättekö banaanista, toverit? 29.10. klo 18 Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksessa. Ohjaus ja esitys David Kozma, äänisuunnittelu Romulus Chiciuc. Vapaa pääsy.

MYYJÄISET JA KOKKAUSTA

Ruoka- ja viini-ilta

Kajaanin yhdistyksen Unkarilainen ruoka- ja viini-ilta ti 10.11. klo 17.30 – 21.00 Kaukametsän opistolla. Illassa valmistetaan itse unkarilaista ruokaa ja nautitaan herkut viinin kanssa. Osallistumismaksu 17 €. Ilmoittautuminen Kaukametsän opistolle 5.11. mennessä internetissä tai opiston toimistoon puh. 6155 2381.

Unkarilaiset myyjäiset

Helsingin yhdistyksen perinteiset unkarilaiset myyjäiset su 22.11. klo 11-15 Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksen tiloissa, Kaisaniemenkatu 10. Myynnissä mm. unkarilaisia elintarvikkeita, mausteita ja kosmetiikkaa. Kirpputorilla kirjoja, taidetta, käsitöitä, astioita, koruja ym. Kahvila.