Suomi-Unkari Seuran 60-vuotisuutta juhlitaan lokakuussa Sunnuntaikävelylle Unkariin –yleisötapahtumassa Wanhassa Satamassa Helsingin Katajanokalla (Pikku Satamakatu 3-5). Pääsymaksu 5 e (lapset alle 16 v. ilmaiseksi)
Perille pääsee kävellen tai raitiovaunuilla 4 ja 4T.

Unkari näkyy, kuuluu ja maistuu jälleen suositussa yleisötapahtumassa, joka on syksyllä 60 vuotta täyttävän Suomi-Unkari Seuran syntymäpäiväjuhla kaikille Unkarista kiinnostuneille. Tervetuloa!

Musiikkia, matkailutietoa, kansantanssia, viininmaistajaiset, papusoppaa, leivonnaisia, mausteita, makkaraa, myyjäiset, arpajaiset, kirjallisuutta, tietoiskuja……

Ohjelmassa mm. kokki Sami Garam ja Töltött Paprika Show ■ taiteilija Anna Makovecz ja kädentaitojen työpaja ■ UKTK, galleriaU ja WAMP-designtori ■ István Litkeyn ryhmä ja unkarilaista kansantanssia ■  Jani Uhlenius johtaa yhteislaulua ■ pikakurssi Opi unkaria 15 minuutissa ■ Unkaria helposti taskukoossa -oppaan uusi painos ja muu oppimateriaali ■ tietoiskuja mm. suurlähettiläs Jari Vilén: Unkari tänään ja professori Anssi Halmesvirta: Heimoaate ■ Rubikin kuution kääntelyä ■ viininmaistajaiset ■ WS Ravintolat valmistaa noutopöydän, unkarilaista papusoppaa ja pitää unkarilaista kahvilaa ■  Viinikeidas.fi ■ kürtőskalács-koju ■ matkailutietoa ■ Lentoyhtiö Malév ■ Tmi Vándor ■ Villa Haka ■ Akác-tanya ■ Művészetek Háza -taiteidentalo Egeristä ■ Baranyan läänin käsityöläisten yhdistys ■ hunajakakkujen tekijä Angéla Milner ■ savenvalaja Anetta Molnarné Tamás ■ Eurooppalainen Suomi ry ■ kirjoja, mausteita ja makkaraa ■ Bóbita-työpaja lapsille.

Myös Unkarin suurlähetystö, Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskus ja Unkarin matkailuala esittäytyvät tapahtumassa. Seuran paikallisyhdistyksistä ovat esittely- ja myyntipisteellään mukana Espoo, Helsinki, Hyvinkää, Kuopio, Mikkeli, Sodankylä, Tampere ja Vantaa.