Aleksis Kiven päivänä, 10.10.1950, perustettu Suomi-Unkari Seura täyttää syksyllä 70 vuotta. Syksyyn 2020 osuu myös seuran koordinoima koulujen Unkari-teemaviikko.

Ystävyysseuralla on noin 40 aktiivisen paikallisen yhdistyksen koko maan kattava verkosto. SUS edistää maitten välisiä yhteyksiä kansalaistasolla yksittäisten ihmisten toiminnassa ja eri alojen yhteistyökumppaneiden kanssa. SUS levittää Unkari-tietoutta ja edistää kielenopiskelua mm. Unkaria helposti -oppimateriaalia tuottamalla.

Vuonna 2020 tavoitteena on, että kaikki jäsenet tuntisivat 70-vuotiaan seuran juhlinnan omakseen ja että koulujen Unkari-teema saisi taas uudet sukupolvet kiinnostumaan Unkarista, missä puhutaan suomen sukukieltä.

Myös Helsinkiin vuonna 1980 perustettu Unkarin kulttuuuri- ja tiedekeskus juhlii syksyllä 40-vuotisuuttaan.

SUS 70 -juhlavuoden suunnitelmia päivitetään Suomi-Unkari-lehteen, verkkosivuille ja someen.