LIETTUA-SEURAN MATKA UNKARIIN

Tampereen Liettua-seuran jäsenmatka Liettuan suuriruhtinas ja Puolan kuningas Jogailan/Jagellon ja tämän hallitsijasuvun jalanjäljille Unkariin 1.-7.6.2020

Alustava ohjelma

Ma 1.6.2020 Noin klo 5.30-6.00 lähtö kotoa omin kulkuneuvoin Helsinki-Vantaan lentoasemalle. Lentoasemalla on oltava viim. pari tuntia ennen lähtöä eli klo 7.35.
Jokainen matkustaja saa maksutta ottaa mukaan yhden max. 23 kg painavan ruumaan menevän matkalaukun ja käsimatkatavaran (max. 8 kg).
Klo 9.35 suora lento Helsingistä Budapestiin, jonne saavutaan klo 10.55.
Lentoasemalta lähtökaupunkikiertoajelulle tilausbussilla (kesto n. 3 tuntia, mukana suomenkielinen opas Mónika Jakus, puh. +36204669967)Nähdään mm. Sankarien aukio, Hősök tere, joka on rakennettu v.1896 vietetyn Unkarin valtion tuhatvuotisjuhlavuoden kunniaksi, Tonavan ylittävä Budan ja Pestin kaupunginosat yhdistävä Ketjusilta jne.
Käynti v. 1896 valmistuneessa Suuressa kauppahallissa (unkariksi: Nagy Csarnok; alakerrasta löytyvät unkarilaiset ruokatarpeet kuten viinit, salamit, paprikatahnat ja valkosipuliseppeleet. Yläkerta on hyvä paikka ostaa unkarilaisia käsitöitä ja muita tuliaisia. Yläkerrassa on myös mukavia pystybaareja, jotka tarjoilevat unkarilaisia perusherkkuja edullisesti. Omatoiminen pikalounas kauppahallin yläkerrassa jossakin pystybaarissa

N. klo 15.00 jälkeen ajo tilausbussilla hotelliin ja majoittuminen Pestissä sijaitsevaan ”Unio” *** -hotelliin (Dob u. 73, H-1077 Budapest, http://uniohotel.hu/en/ 2hh-3hh aamiaisineen, hotellista hyvät yhteydet keskustaan metrolla, bussilla ja raitiovaunulla. Huoneissa on WC/kylpyhuone, TV, minibaari, hiustenkuivain, ilmastointi jne. Talletus on vastaanotossa. Hotellissa on ravintola, baari ja vastaanotto 24h sekä kokoustiloja.Buffetaamiainen on joka päivää klo 7.00-10.00 hotellin ravintolassa.)
Illalla on vapaata tai mahdollinen omatoiminen käynti suositussa uusbarokkia edustavassa, palatsimaisessav. 1913 rakennetussa Széchenyin kylpylässä (os. Budapest, Állatkerti krt. 9-11, pääsee metrolla Széchenyi fürdő -pysäkille, sisäänpääsy pääkylpylään n. 20 e/hlö ja siinä olevaan lämpimän oluen kylpylään (thermal beer spa) 30 e/hlö, mutta voit ostaa yhteislipun 49e/hlö, liput on mahdollista tilata netistä, auki klo 6.00-22.00). Kylpylässä on kolme ulko- ja 15 sisäuima-allasta, 10 saunaa tai höyryhuonetta ja mahdollisuus rentoutua hierontojen ja muiden hoitojen avulla.

Ti 2.6.2020
Klo 7.00 alkaen buffetaamiainen hotellin ravintolassa.
HUOM!Jos lounaan jälkeen aiot käydä Gellértin kylpylässä, ota mukaan muovitossut, uimapuku ja pyyhe (saa ottaa hotellista) jo aamulla.
Klo 9.00 lähtö hotellista julkisin kulkuneuvoin Budan puolelle
klo 9.30 alkaen vierailu Budan Linnavuorella ja käynti Jagellon ja hänen ensimmäisen vaimonsa Unkarin prinsessa Jadwigan/Hedvigin patsaiden luona (Anjou Hedvig és Jagelló Ulászló emlékműve) Budan vanhassakaupungissa sijaitsevassa Euroopan puistossa (Európa Liget, lähellä Wienin porttia Bécsi kapu)
Klo 10-11.30 Opastettu käynti Kuninkaanlinnassa (maksullinen sisäänpääsy, opastuksen kesto n. 1,5 tuntia, kuullaan mm. Puola-Liettuan liitosta Unkarin ja Böömin kanssa, koska Jagellon suku hallitsi Puolaa vuoteen 1572, Böömiä 1471–1526 sekä Unkaria 1490–1526, ennakkoilmoittautuminen)
Kahvitauko paikallisissa eri kahviloissa ja tauon jälkeen vierailu Matiaksen kirkossa (maksullinen sisäänpääsy, ennakkoilmoittautuminen) ja Kalastajalinnakkeessa (näköalapaikka on ilmainen, mutta sisäänpääsy on maksullinen)
Klo 13.00-15.00 omatoiminen lounas joko Mammut -ostoskeskuksessa tai sen vieressä sijaitsevalla torilla yms.
Iltapäivällä on vapaata ja paluu julkisilla kulkuneuvoilla hotellille omin päin (opas neuvoo)
Lounaan jälkeen halukkaat voivat jatkaa oppaan kanssa omatoimisella vierailulla Budapestin kuuluisassa, ylellisimmässä jugendtyylisessä Gellértin lämminvesikylpylässä (os. Budapest, Kelenhegyi út 4, pääsee metrolla Szent Gellért tér -pysäkille, sisäänpääsymaksu n. 20 e/hlö, auki klo 6.00-20.00), jossa on sisä- ja ulkoaltaita ja hoitopalvelujakin sekä ruusutarha. Kylpylävierailun jälkeen paluu julkisilla kulkuneuvoilla hotellille omin päin

Ke 3.6.2020
Klo 7.00 alkaen buffetaamiainen hotellin ravintolassa
Klo 9.30 lähtö hotellista julkisin kulkuneuvoin.
HUOM! Ota mukaan PASSI, koska ilman siitä et pääse Parlamenttitaloon.
Klo 10.00 – 11.30 opastettu vierailu Parlamenttitalossa (maksullinen sisäänpääsy, kesto n. 1-1,5 tuntia, ennakkoilmoittautuminen), joka on maailman kolmanneksi suurin
Kahvitauko (Parlamenttiaukiolla on Szamos-kahvila, sieltä kävely Szabadság térille ja sielläkin on monta hyvää ruokailuvaihtoehtoa. Szabadság térin naapurista löytyy mm. Hold utcan pieni kauppahalli. Ehkä maistetaan perinteistä unkarilaista Dobos-kakkua)
Kahvitauon jälkeen käynti Pyhän Tapanin tuomiokirkossa (ennakkoilmoittautuminen)
Vapaata aikaa iltaristeilyyn asti tai koko ilta, jos ei osallistu iltaristeilyyn.
Klo 19.00 iltaristeily illallisineenTonavalla (kesto 90-120 min, tarvittaessa kuljetus hotellista + unkarilainen buffetillallinen+ 1 tervetuliaismalja + 1 lasi olutta/viiniä/mehua + elävää musiikkia á n. 46-50 euroa/hlö, ei audio-opastusta, ennakkoilmoittautuminen 31.12.2019 mennessä)

To 4.6.2020
Klo 7.00 alkaen buffetaamiainen hotellin ravintolassa.
Klo 9.00 lähtö kokopäiväretkelle tilausajobussilla(mukana on suomenkielinen opas, ennakkoilmoittautuminen) Tonavan mutkalle ja vierailu kahdessa kaupungissa: taiteilijoiden kaupunki Szentendressa ja Visegrádissa keskiaikaisine linnoineen).
Omatoiminen yhteinen lounas ja kahvitauot retken aikana.
Illalla noin klo 16.00-17.00 paluu Budapestiin.
Jos et lähde retkelle, sinulla on vapaata aikaa Budapestissa

Pe 5.6.2020
Klo 7.00 alkaen buffetaamiainen hotellin ravintolassa
Klo 9.00 lähtö kokopäiväretkelle Balaton-järvelletilausbussilla( ennakkoilmoittautuminen, mukana on suomenkielinen opas,uimapuku+pyyhe mukaan)
Ajo Siófokiin ja sieltä lautalla Tihanyn niemelle eli järven toiselle puolelle. Sään salliessa uintimahdollisuus Balaton-järvessä, rantatuokio
Käynti Balatonfüredissä (mm. rantapromenadilla, jos sää ei ole kuuma)
Vierailu viinitilalla, jossa on suolapala ja viininmaistajaiset (ehkä 3 eri viiniä) sekä mahdollisuus ostaa viinejä.
Omatoiminen yhteinen lounas, kahvitauot matkalla ja viinimaistajaiset lisämaksusta.
Illalla noin klo 17.00-18.00 paluu Budapestiin. Jos et lähde retkelle, sinulla on vapaata aikaa Budapestissa

La 6.6.2020
Klo 7.00 alkaen buffetaamiainen hotellin ravintolassa.
Klo 9.00 lähtö hotellista puolipäiväretkelle lähijunalla Gödölőön (ennakkoilmoittautuminen, 30 km Budapestista, mukana on suomenkielinen opas, alle 65-vuotiailla pitäisi olla matkakortti + ostettava meno-paluu (noin 5 euroa /hlö ) Budapestin raja – Gödöllö; keskustasta tullaan M2 metrolla Örs vezér terelle, josta lähtee lähijuna)
Gödölőssä vierailu 1700-luvun lopussa rakennetussa barokkilinnassa, joka oli keisari Frans Joosefin ja keisarinna Elisabethin (”Sissin”) kesäasunto.
Kahvikakut linnan kahvilassa
Vierailun jälkeen n. klo 14.00-15.00 paluu lähijunalla Budapestin metroasemalle Örs vezér terelle, jossa on Budapestin suurin ostoskeskus Árkád ja toinen Sugár –niminen, myös Ikea . Siellä syödään lounas omatoimisesti ja käydään ostoksilla
Omatoiminen paluu julkisin kulkuneuvoin hotellille
Vapaata aikaa, jos et lähde retkelle

Su 7.6.2020
Klo 7.00 alkaen buffetaamiainen hotellin ravintolassa
Hotellihuoneiden luovutus klo 12.00 mennessä (tarkistetaan?) ja matkalaukut viedään säilöön.
Vapaata aikaa Budapestissa
Noin klo 16.00 lähtö hotellista lentoasemalle tilausajobussilla. Lentoasemalla on oltava viim. pari tuntia ennen lähtöä eli klo 17.00 Jokainen matkustaja saa maksutta ottaa mukaan yhden max. 23 kg painavan ruumaan menevän matkalaukun ja käsimatkatavaran (max. 8 kg).
Klo 19.00 paluulento Budapestista ja klo 22.20 saapuminen Helsinkiin
Paluu Helsingistä kotiin omin neuvoin

Alustava hinta-arvio: Tampereen Liettua-seuran jäsenille on 670 euroa/hlö ja muille 800 euroa/hlö (sis. lentoliput Hki-Budapest-Helsinki, lentokenttäverot ja -maksut, tilausbussikuljetukset Unkarissa, opastukset, majoitukset 2hh-3hh ja hotelliaamiaiset). Ruokailut aamiaisia lukuun ottamatta ovat omakustanteisia. Matkalle lähdetään, jos on väh. 20 matkustajaa (max. 30 hlöä). Ilmoittautumiset jäsenmatkalle s-postitse: liettua1@gmail.com tai tekstiviestillä puhelinnumeroon 040-5092755, kiitos. Vahvistuksen jälkeen ilmoittautumisesta tulee sitoava ja sitten saa maksaa matkan varausmaksun. Matkan varausmaksu 300 euroa maksetaan Tampereen Liettua-seuran tilille: FI3013953000112404 (muista ilmoittaa nimesi) 31.1.2020 mennessä. Matkan loppusumman eli 370 euroa/jäsen (tai 500 euroa/ei-jäsen) voit maksaa milloin haluat, mutta viimeistään 15.4.2020 mennessä. Jos et vielä ole jäsen, voit liittyä maksamalla 15 €:n jäsenmaksun seuran tilille. Se oikeuttaa jäsenhintaiseen matkaan! Meidän kautta on mahdollista tilata sisälennot Tampere-Helsinki-Tampere 120 euron lisähintaan. Matkan vastuullinen järjestäjä: OK-Matkat Oy.

HUOM! Yli 65-vuotiaat ikäihmiset matkustavat ilmaiseksi Budapestissa ja lähijunissa täytyy ostaa vain paikkalippu. Ikäihmisillä on oltava mukana passi, henkilö- tai ajokortti (kopio ei käy).
Varmuuden vuoksi passi on jokaisella aina mukana.
Kaupungin julkinen liikenne ja matkakortit: http://www.bkk.hu/en/prices/

Matkakorttien hinnat:
– 24 tuntia 1650 HUF = n. 5 euroa
– 72 tuntia 4150 HUF = n. 15 euroa tai
7 kalenteripäivää 4950 HUF = n. 18 euroa (Suositellaan! Matkakorttihankinnat tehdään yhdessä etukäteen Mónikan kautta ja hän tuo Budapestin matkakortit tarvitseville jo ensimmäisenä päivänä lentokentälle, ennakkoilmoittautuminen)

Forintteja voi vaihtaa jo kotimaassa, mutta valuutan vaihdossa voi esiintyä ylilaskutusta, joten valuutasta huolehtimisen voi hyvin jättää Budapestiinkin. Budapestista debit- tai luottokortilla rahaa automaatista nostava maksaa noin 5 euroa ensimmäiseltä 100 eurolta ja 2,5 euroa seuraavilta satasilta yhden noston yhteydessä, ja pankkien henkilöasiakkailtaan laskuttama ”tukkukurssi” on yleensä muutaman prosentin virallista kurssia heikompi.

Paikallista valuuttaa on hyvä nostaa paikan päällä, eikä euroja kannata käyttää, vaikka niitä otetaan vastaan, sillä vaihtokurssi on usein varsin epäedullinen. Jos vaihtokurssi kaupassa on esimerkiksi 290 forinttia euroa kohden, silloin kannattaa maksaa eurosetelillä ja vaihtorahan saa paikallisena rahana takaisin. Euroja voi myös vaihtaa forinteiksi lukuisissa rahanvaihtopisteissä, joita on erityisen hyvin Deák tér -aukiolla ja suurella bulevardilla. Tällöin on hyvä katsoa vaihtokurssi, jossa osto- ja myyntikurssit ovat mahdollisimman lähellä toisiaan.

Maksukortit käyvät Visan ja Mastercardin johdolla hyvin suurissa liikkeissä, suurissa valintamyymälöissä ja hienoissa liikkeissä, samoin kuin ostoskeskusten liikkeissä, eikä niiden käyttämisessä ole luvassa ongelmia.Maksukortit käyvät nyt myös entistä paremmin metroasemilla, niin että vuonna 2014 ilmaantuneisiin lippuautomaatteihin käyvät Visa ja Mastercard ja ne ovat käyneet pitkään myös metroasemien lippukassoilla. Kortit eivät yleisesti käy kauppahalleissa, pikkuliikkeissä, pienissä elintarvikeliikkeissä tai kioskeissa.

Pankkiautomaatteja on heti Budapestin lentoasemalla, eikä niitä tarvitse kaupungin ydinkeskustassa erikseen metsästää.

Budapestin parhaat ostospaikat ovat aivan ydinkeskustassa, ja hienoimpina pidetyt ostoskadut sijaitsevat lähellä Tonavan rantoja, Pestin keskustassa. Tunnetuin turisteille suunnattu ostoskatu on Váci utca -kävelykatu, ja sen toisessa päässä on kaiken lisäksi suuri kauppahalli, joten tämä on pääostosalue kaupungissa vieraileville. Toinen hyvä ostosalue on suuri bulevardi (Nagy Körút), jonka varrella ja lähistöllä on kaikenlaisia liikkeitä ja joka on paikallisten suosimaa shoppailumaastoa. Kaupungissa on ostosmahdollisuuksia myös Pestin rautatieasemien lähistöllä, ja niin Keletin kuin Nyugatin rautatieaseman vieressä on suuret uudet ostoskeskukset. Tällainen on myös Budan puolella, melko lähellä Déli-rautatieasemaa. Näiden lisäksi kaupungissa on hyvä tehdä ostoksia Deák tér -aukion tuntumassa ja sen vieressä olevien juutalaiskorttelien alueella, missä on hyviä pikkuputiikkeja, ja myös Andrássy-bulevardi tarjoaa eräitä kaupungin hienoimpia putiikkeja ja lähinnä korkeatasoisia liikkeitä.

Váci utca on katu, jolta ei paljon kannata mitään ostella, sillä kaikki hinnat ovat kalliimpia kuin muualla kaupungissa ja myös ravintolat ovat täällä hinta-laatusuhteeltaan heikkoja.

Budapestissa kaikki on vertailujen mukaan halvempaa kuin Suomen pääkaupungissa, ja normaalitkin elintarvikkeet maksavat usein yli puolet vähemmän kuin, mitä ne maksavat kotimaassa. Alkoholijuomat ovat tietenkin edullisia, joskin sellaiset tunnetut tuotteet kuten Tokaijin viinit ja Unicum-katkeroviinat ovat normaalia hintavampia. Liikkeet, joissa ei välttämättä ole edullisempaa kuin kotimaassa, ovat kansainväliset vaatteita myyvät ketjut, kuten H&M ja Zara, joissa on aika samanlaiset hinnat kuin Suomessakin. https://kerranelamassa.fi/unkari-matkailu/budapest/