Unkarilaiset urheilijat Helsingin olympialaisissa 1952

Hyvä Tampereen Suomi-Unkari Seuran jäsen!
Kesä on parhaimmillaan, olemme saaneet sekä hellettä että sadetta.Nyt kerromme teille elokuussa olevasta valokuvanäyttelystämme, joka on Kulttuuritalo Laikun Aulagalleriassa 16.8. – 4.9.2022. Valokuvat kertovat unkarilaisista urheilijoista Helsingin olympialaisissa 1952. Näyttelymme on juuri oikeaan aikaan, sillä Helsingin olympialaisista tulee tänä vuonna 70 vuotta, ne olvat19.7.– 3.8.1952.
Unkari menestyi olympialaisissa hienosti, maa oli mitalitilastossa kolmantena, edellä olivat Yhdysvallat ja Neuvostoliitto. Unkarilaiset urheilijat saivat 42 mitalia: 16 kulta-, 10 hopea- ja 16 pronssimitalia.


Valokuvanäyttelymme avajaiset ovat tiistaina 16.8. klo 16.30 alkaen Laikun Aulagalleriassa. Seuramme puheenjohtaja Irmeli Kniivilän tervetulotoivotuksen jälkeen näyttelyn avaa Liszt-instituutin johtaja Endre Szabó. Näyttelyn avauksen jälkeen saamme nähdä Laikun Luentosalissa Tampereen unkarilaisten tanssijoiden esityksen. Tämän jälkeen kuulemme Endre Szabón esitelmän Unkari – urheilukansa. Lopuksi näemme vielä elokuvan unkarilaisesta jalkapallolegendasta Ferenc Puskásista, elokuvan tekstitys on englanniksi.


Unkarilaiset Helsingin olympialaisissa 1952 -valokuvanäyttelyyn Kulttuuritalo
Laikun Aulagalleriassa voi tutustua 4.9.2022 asti.

Lämpimästi tervetuloa!
Tampereen Suomi-Unkari Seura