Irmeli Kniivilälle unkarilainen kunniamerkki

Tampereen Suomi-Unkari Seuran puheenjohtaja Irmeli Kniivilälle luovutettiin Järvenpäässä 13. maaliskuuta pidetyssä Unkarin kansallispäivän juhlassa Unkarin presidentin János Áderin myöntämä Unkarin Ansioritarikunnan ritariristi, Magyar Érdemrend lovagkeresztje.

Kunnianosoituksen perusteluiksi mainitaan Suomen ja Unkarin kulttuurisuhteiden syventämiseksi tehty työ, mm. suomen kielen ja kulttuurin lehtorina toimiminen Romanian transilvanialaisalueella Kolozsvárissa sekä Unkarin Szegedissä, kahden unkarilaisille tarkoitetun suomen oppikirjan kirjoittaminen yhdessä kahden muun tekijän kanssa, Szegedin yliopiston humanistisen tiedekunnan opiskelijoiden myöntämä erinomaisen opettajan arvonimi sekä toimiminen niin Tampereen Suomi-Unkari Seuran puheenjohtajana kuin valtakunnallisen Suomi-Unkari Seuran varapuheenjohtajana.