Luther-grafiikkanäyttelyn avajaiset 2.10. klo 14

Unkarilainen grafiikkanäyttely Martti Lutherista Kalevan kirkon ala-aulassa 2.-31.10.2021
Vuonna 2017 sai ensi-iltansa Martti Lutherista kertova 10-osainen animaatiosarja, joka tehtiin Unkarin evankelis-luterilaisen kirkontoimeksiannosta reformaation 500. juhlavuoden kunniaksi. Unkarilaisenanimaatiosarjan ohjaaja on Zsolt Richly.

Animaatioissa yhdistetään elämäkerrallisia, teologisia ja kulttuurihistoriallisia teemoja: tutustutaan Lutherin elämän tärkeimpiin vaiheisiin ja hänen oppeihinsa sekä silloiseen Eurooppaan. Animaatiosarja on edelleen katsottavissa Yle Areenasta:
https://areena.yle.fi/1-4261970

Kuvasarjoista koostuva näyttely on laadittu animaatiosarjan pohjalta, ja se on
ollut esillä Unkarissa, Transilvaniassa Romaniassa ja Saksassa.

Näyttelyn avajaiset ovat lauantaina 2.10.2021 klo 14, näyttelyn avaa Suomi-Unkari Seuran puheenjohtaja Irmeli Kniivilä ja sen esittelee rovasti Simo Koho. Näyttely toteutetaan yhteistyössä Tampereen Tuomiokirkkoseurakunnan ja Tampereen Suomi-Unkari Seuran kanssa, ja se liittyy seuran 70-vuotisjuhlallisuuksiin.

Sydämellisesti tervetuloa!
Liszt-instituutti – Unkarin kulttuurikeskus Helsinki, Kaisaniemenkatu 10,
puh: 09 6229 460 http://culture.hu/helsinki