Tapahtumia syksyllä 2017

Seuraavassa syyskauden 2017 tapahtumia Tampereella – ja hiukan muuallakin:

  • Ruokakurssi – kokataan (ja syödään) unkarilaista ruokaa yhdessä Kalevan seurakunnan Unkari-piirin jäsenten kanssa. Ilmoittaudu mukaan: Helka Lumiainen puh. 040 730 3820 tai helkalumiainen@gmail.com (ke 15.11. mennessä) Aika: lauantai 18.11. klo 10 =>Paikka: Kalevan kirkon keittiöt.
  • Unkarilaiset tanssiaiset ”Suomi 100” – Suomen unkarilaisten yhdistyksen järjestämä illanvietto Tikkurilassa. Monipuolinen ohjelma! Ilmoittautuminen 10.11. mennessä yhdistyksen puheenjohtajalle: arpad.jelinko@gmail.com. Aika: 18.11. klo 17 =>Paikka: Unikkotie 17, Vantaa (TIKSO Tikkurila)
  • Joulumyyjäiset – perinteiset joulumyyjäisemme Kalevan kirkolla. Mausteita, unkarilaisia leivonnaisia, namusia, joulukoristeita ja gulassia. Mukana kirkon Unkari-piiri, Naisten Pankki sekä Patamies artikkeleineen ja arpajaisineen.
    Aika: lauantai 2.12. klo 13 – 15 =>Paikka: Kalevan kirkko, aula.
    Huom! Muuttunut aika.
  • Pikkujoulut – tuttuun tapaan joulupuurot, glögit, piparit ja joulutunnelmaa! Pienet arpajaiset, joulupukki ja iloista mieltä – tule ja tuo pieni lahja (n. 5 euron) tullessasi! Aika: perjantai 8.12. klo 18 =>Paikka: Kansainvälinen toimintakeskus, Suvantokatu