Esitelmätilaisuus – Oppineisuuden historia

Oppineisuuden historia

Tervetuloa seuraamaan Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutin tutkijan Katalin Miklóssyn esitelmää oppineisuuden historiasta. Esitelmä on osa Helsingin Suomi-Unkari Seuran luentosarjaa, joka käsittelee Unkarin kulttuurihistoriaa. 

Tilaisuus pidetään ke 28.9.2022 klo 17.00 etäyhteyksin, Zoomissa.

”Mikä oli kuninkaiden sivistystaso? Entä milloin säädettiin kouluvelvollisuus ensimmäisen kerran ja miksi juuri silloin? Ketkä pääsivät kouluttautumaan? Mikä oli koulutuksen asema yhteiskunnassa? Milloin ensimmäinen yliopisto ja kirjasto perustettiin? Luennossa hahmotan Unkarin koululaitoksen ja sen kehityksen pääpiirteet laajalla pensselillä.”

Tilaisuuden lopussa on vapaata keskustelua ja mahdollisuus esittää kysymyksiä luennoitsijalle.

Tilaisuuteen voi osallistua alla olevan linkin kautta. Jos kirjautumisessa on ongelmia, lähetä viesti yhdistyksen sähköpostiosoitteeseen helsinginsus@gmail.com

Oppineisuuden historia

https://helsinki.zoom.us/j/63803984881
Meeting ID/Tunnus: 638 0398 4881

Salasanaa ei ole, osallistujat odottavat hyväksyntää ”odotushuoneessa”.