Unkarin kurssit syksyllä 2017

OPI UNKARIA!  TANULJ MAGYARUL!

Helsingin Suomi-Unkari Seuran järjestämät unkarin kielen kurssit alkavat jälleen syyskuussa. Opiskelussa keskitytään käytännön kielitaitoon – selviytymään unkarin kielellä arkielämän tilanteissa. Kurssit soveltuvat Unkariin matkaaville, siellä työskenteleville, opiskelijoille ja kielen harrastajille. Unkarilainen opettajamme Ildikó Koivuvuo vetää eritasoisia ryhmiä aloittelijoista jo kieltä osaaviin. Aikaisemmin opiskelleet voivat valita oman kielitaitotasonsa mukaisen kurssin.

Syksyn 2017 kurssien aikataulut

Alkeiskurssi maanantaisin klo 16.30 – 18.00 alkaen 11.9.2017
Jatkokurssi I maanantaisin klo 18.00 – 19.30 11.9.2017
Jatkokurssi II keskiviikkoisin klo 16.30 – 18.00 alkaen 13.9.2017
Keskustelukurssi keskiviikkoisin klo 18.00 – 19.30 alkaen 13.9.2017

Kurssien laajuus on 13 x 2 tuntia lukukaudessa, syys- ja kevätlukukausi.

Kurssimaksu lukukaudelta on Suomi-Unkari Seuran jäsenille 65 € ja muilta 80 €. Kurssimaksut tulee suorittaa syyskuun loppuun mennessä.

Kurssit järjestetään Unkarin kulttuuri- ja tiedekeskuksen tiloissa, Kaisaniemenkatu 10, katutaso.

Oppikirjoja Unkaria helposti 1 ja 2 voi ostaa edullisesti opettajalta.

Sitovat ilmoittautumiset kursseille: ildiko.koivuvuo@gmail.com. Kurssi toteutuu, jos sille on ilmoittautunut vähintään 8 osallistujaa.

Uutuutena alkeiskurssi verkossa

Nyt on vihdoin mahdollisuus aloittaa unkarin opiskelu, joka ei ole sidottu aikaan eikä paikkaan! Helsingin Suomi-Unkari Seura ry järjestää unkarin alkeiskurssin verkossa syys-lokakuun vaihteesta lähtien.

Tarvitset vain tietokoneen ja verkkoyhteyden, kaikki muu tapahtuu yksinkertaisella verkkoalustalla, johon saat tunnukset kurssin alkaessa. Kaikki oppimateriaali löytyy kurssisivulta, ja sinne myös palautetaan tehtävät. Sivulle ilmestyy kerran viikossa uutta oppimateriaalia, ja sieltä voit lukea myös opettajan kommentit opiskelun etenemisestä.

Kurssi kestää 10 viikkoa.

Hinta on seuran jäsenille 65 euroa ja muille 80 euroa. Kurssin opettajana toimii Irene Wichmann. Tervetuloa mukaan!

Ilmoittautuminen: irene.wichmann@helsinki.fi

Lisätietoja:

Ildikó Koivuvuo
ildiko.koivuvuo@gmail.com
puh. 040 960 8984

Irene Wichmann
irene.wichmann@helsinki.fi

Tervetuloa opiskelemaan unkaria!