Unkarin renessanssi -esitelmätilaisuus

Tervetuloa seuraamaan Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutin tutkijan Katalin Miklóssyn esitelmää, joka käsittelee Unkarin renessanssia. Esitelmä on osa Helsingin Suomi-Unkari Seuran luentosarjaa, joka käsittelee Unkarin kulttuurihistoriaa.

Tilaisuus pidetään ke 2.11.2022 klo 17.00 etäyhteyksin, Zoomissa.

Unkarin renessanssi saapui Italiasta 1400-luvulla, kun legendaarinen kuningas Mathias avioitui Napolin kuninkaan tyttären Beatricen kanssa. Miten Italian renessanssi ’kotiutettiin’ ja millä tavalla se edisti humanismin leviämistä Unkarissa? Miten renessanssi näkyi rakennustaiteessa, patsaissa ja kirjallisuudessa? Kuka oli Janus Pannonius ja miksi hän on tärkeä hahmo?

Unkarin renessanssi on kiehtova aikakausi, jonka kulttuurihistoriallisesta merkityksestä puhutaan Suomessa harvoin.

Tilaisuuden lopussa on vapaata keskustelua ja mahdollisuus esittää kysymyksiä luennoitsijalle.

Tilaisuuteen voi osallistua alla olevan linkin kautta. Jos kirjautumisessa on ongelmia, lähetä viesti yhdistyksen sähköpostiosoitteeseen helsinginsus@gmail.com

Unkarin renessanssi

https://helsinki.zoom.us/j/63803984881

Meeting ID/Tunnus: 638 0398 4881

Salasanaa ei ole, osallistujat odottavat hyväksyntää ”odotushuoneessa”.